top of page

Naruszenie dobrego imienia przedsiębiorcy

Zaktualizowano: 13 sty


Dobra osobiste dotyczą zarówno osób fizycznych jak i prawnych. Podmiotem dóbr osobistych może być zatem, także firma-przedsiębiorca.


Tym samym, jeżeli wobec przedsiębiorcy wysuwano komentarze obraźliwe i nieprawdziwe, a działania te podważają zaufanie do firmy, to mamy do czynienia z naruszeniem dóbr osobistych przedsiębiorcy. Naruszenie dobrej opinii ma zazwyczaj negatywne konsekwencje dla przedsiębiorcy. Internet stanowi źródło reklamy i wszelkie bezpodstawne opinie powodują utratę wiarygodności, na które pracował latami, co powoduje również straty finansowe. Takie działania nie powinny być lekceważone, z uwagi na to, iż regułą staje się, iż chcąc zakupić dany produkt czy skorzystać z określonej usługi najpierw sprawdzamy informacje na jego temat w Internecie.


Częstą praktyką jest naruszenie dobrego imienia firmy przez byłego pracownika. Pamiętać należy, że osoba taka może wyrażać krytyczne opinie, o ile są zgodne z prawdą, jednak nie ma prawa obrażać i umieszczać nieprawdziwe opinie na temat byłego pracodawcy. Bardzo często naruszenia dóbr osobistych przedsiębiorcy dopuszcza się również konkurencja oraz niezadowoleni klienci. Zazwyczaj są to nieprawdziwe informacje dotyczące wypłacalności firmy w celu przejęcia klientów.


Przedsiębiorca, którego dobra osobiste zostaną naruszone w związku z publikacją nieprawdziwych czy obraźliwych komentarzy może dochodzić ochrony zarówno na gruncie prawa karnego, jak i prawa cywilnego. Przedsiębiorcy przysługuje szeroki wachlarz środków prawnych również m.in. w postaci przepisów ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także przepisów prawa prasowego.


W razie naruszenia przedsiębiorca jest uprawniony żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Jeśli doszło do wyrządzenia szkody majątkowej, może również na zasadach ogólnych dochodzić odszkodowania oraz żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.


Bardzo często ma miejsce, iż komentarz stanowi pomówienie, które stanowi czyn zabroniony według przepisów prawa karnego. Pomówienie to postępowanie, które może powodować poniżenie firmy w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, co może odbić się bardzo negatywnie na renomie i zyskach przedsiębiorcy.


Należy pamiętać również, iż administrator serwisu internetowego, w którym zamieszczono bezprawne treści ponosi również odpowiedzialność, jeżeli nie uniemożliwił dostępu do powyższych danych innym użytkownikom serwisu.


Jeśli dobra osobiste Twojej firmy zostały naruszone w Internecie, pomożemy Ci dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Pomożemy ustalić sprawcę dokonanych naruszeń, podejmiemy próbę polubownego usunięcia komentarzy, a także w razie konieczności zapewnimy reprezentację podczas procesu.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page