top of page

Tymczasowe aresztowanie - pomoc obrońcy

Jest to najsurowszy środek zapobiegawczy wiążący się zazwyczaj z długotrwałym, wielomiesięcznym zatrzymaniem podejrzanego oraz w dalszym etapie postępowania już oskarżonego. Organy wymiaru sprawiedliwości mają za zadanie zabezpieczenie prawidłowego  toku postępowania, o ile rzeczywiście taka potrzeba zachodzi. Środek zapobiegawczy w tej formie powinien być stosowanie jedynie wyjątkowo, jednak praktyka pokazuje często automatyzm w jego stosowaniu. Powoduje to nadmierność w jego stosowaniu, a okres jego stosowania zazwyczaj trwa rok i dłużej, z uwagi na przedwczesność jego zastosowania w trakcie prowadzenia postępowania przygotowawczego, często „na wszelki wypadek”, pod parasolem grożącej wysokiej kary czy też matactwa.

 

Decyzje w przedmiocie tymczasowego aresztowania podejmuje w postępowaniu przygotowawczym na wniosek prokuratora sąd rejonowy, w którego okręgu prowadzi się postępowanie. Po wniesieniu aktu oskarżenia tymczasowe aresztowanie stosuje sąd, przed którym sprawa się toczy.

 

Niezwykle ważne jest żeby podjąć skuteczną próbę zaznajomienia się z aktami sprawy przed posiedzeniem w przedmiocie zastosowania tymczasowego aresztowania, celem rzetelnej i merytorycznej obrony. Od postanowienia sądu w przedmiocie tymczasowego aresztowania przysługuje zażalenie, w terminie 7 dni od daty ogłoszenia postanowienia, a jeżeli postanowienie doręczono, to od daty jego doręczenia.  

 

Ponadto, środek zapobiegawczy należy niezwłocznie uchylić lub zmienić na inny, mniej surowy, jeżeli ustaną przyczyny jego stosowania lub powstaną przyczyny uzasadniające jego uchylenie albo zmianę. Oskarżony ma prawo zatem składać w każdym czasie wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego. W przedmiocie tego wniosku rozstrzyga prokurator bądź sąd, w zależności na jakim etapie sprawa się toczy. 

 

Osoba tymczasowo aresztowana ma prawo do widzeń z obrońcą ale również z członkami rodziny jak i innymi osobami. Osoby te powinny uzyskać zgodę organu, do którego dyspozycji aresztowany pozostaje, stąd ważne jest złożenie odpowiedniemu organowi prawidłowego wniosku.

 

Bezrefleksyjność stosowania przez organy tymczasowego aresztowania powoduje konieczność znajomości procedur oraz przepisów postępowania karnego przewidujących szereg sytuacji, w których tymczasowego aresztowania się nie stosuje lub należy odstąpić od jego stosowania. W takiej sytuacji niezbędna okazuje się pomoc obrońcy, który ma możliwość udzielenia wsparcia przed posiedzeniem aresztowym, zapoznania się z materiałami postępowania czy też złożenia szeregów wniosków umożliwiających obronę.

 

Naszą kancelarię cechuje profesjonalizm oraz pełne zaangażowanie w powierzone nam sprawy. Mamy w swoim portfolio wiele spektakularnych sukcesów, a każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpoznania, które gwarantujemy.

 

 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Komentáře


bottom of page